Szlak niebieski na Śnieżnik
Możesz również wybrać szlak niebieski z centrum Międzygórza na Przełęcz Śnieżnicką (Śnieżnik) lub dołączyć do niego w górnej części miejscowości. Szlak niebieski prowadzi do Przełęczy Śnieżnickiej skąd szlakiem czerwonym/żółtym dotrzesz do Schroniska Na Śnieżniku. Końcowy etap to szlak zielony na szczyt na Śnieżnik.
Szlak niebieski na Śnieżnik – Początek wycieczki
Wycieczkę na Śnieżnik szlakiem koloru niebieskiego przez Przełęcz Śnieżnicką, rozpoczynamy w centrum Międzygórza. U styku ulic Wojska Polskiego, Sanatoryjnej i Śnieżnej przy dawnym budynku mieszkalnym rodziny Jänischów i pensjonatu Margaretenhof, gdzie obecnie mieści się kawiarnia Cafe Marianna i Punkt informacji turystycznej PTTK – Oddział Międzygórze.
Szlak niebieski do końca Międzygórza prowadził nas będzie równolegle ze szlakiem koloru czerwonego jest to Główny Szlak Sudecki. Idziemy ul. Śnieżną, dom numer 2 to budynek obecnej plebani miejscowej parafii (pierwszy dom po lewej stronie po minięciu przystanku autobusowego). Jest to najstarszy budynek mieszkalny w Międzygórzu datowany na 1798 rok.
W tym samym miejscu po drugiej stronie potoku znajduje się budynek nr 8, zbudowany metodą szkieletową tzw. „mur pruski”. Obok budynku nr 8 zachował się drewniany budynek remizy strażackiej o architekturze charakterystycznej dla początku XX wieku. Budynek remizy jest jednak w złym stanie technicznym.
Dochodząc do rozwidlenia kierujemy się lewą drogą, mijając budynek mieszkalny numer 9, który kiedyś był przedszkolem sióstr Marianek.
Kolejny obiekt na trasie czerwonego szlaku w stronę Śnieżnika to relikt PRL’u i okresu wczasów pracowniczych (FWP) – Dom Wczasowy „Widok” wybudowany z końcem lat ’70 XX w. DW Widok chodź kiedyś nowoczesny, obecnie jednak jest nieużytkowany i czeka na inwestora.
Następnie mijać będziemy domy charakterystyczne dla zabudowy sudeckiej, na przykład dom numer 20 z przełomu XIX/XX w. z drewnianymi podcieniami.
Idąc dalej zobaczymy nowoczesną Stację Ratunkową Sudeckiej Grupy GOPR. W Międzygórzu pełnione są dyżury 24/7 przez cały rok
Pensjonat „Słoneczna Willa” to obiekt z początku XX w., warto zwrócić uwagę na fasadę budynku z drewnianymi zdobieniami, elementami konstrukcji ryglowej, nakryty dachem łamanym mansardowym. W „Słonecznej Willi” można coś zjeść lub wypić, ponieważ znajduje się tu restauracja.
Parking Pod Skocznią – Szlak niebieski na Śnieżnik
Następnie mijamy znak informujący o opuszczeniu granic Międzygórza, jesteśmy na „Parkingu pod skocznią”. Tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę, szlak którym idziemy skręca w lewo, a dukt leśny prowadzący w głąb lasu zaczyna wznosić się wyraźnie w górę.
Po przejściu 1,5 km dojdziemy do skrzyżowania, przy którym od lewej strony prowadzi szlak zielony. My skręcamy jednak w prawo kontynuując trasę szlakiem niebieskim do Przełęczy Śnieżnickiej. Mamy do pokonania niewiele ponad 5 kilometrowy odcinek z podejściem 350 m w górę.
Smrekowiec
Przemieszczamy się zboczem góry Smrekowiec 1123m n.p.m.. Góra ta zaliczana jest do odznak turystycznych „Przyjaciel Międzygórza” oraz do „Tysięczników Ziemi Kłodzkiej”.
W trakcie podejścia po prawej stronie miejscami będą ukazywały nam się widoki. Szczególnie dobrze widoczny będzie Szczyt Jawor 830m n.p.m., Szeroka Kopa 875m n.p.m. i przysiółek Łysa Góra.
Zaobserwować możemy również mocno obniżoną dolinę rzeki Wilczki. Dolina ta będzie cały czas po prawej stronie do samej przełęczy. Najlepiej widoczne wcięcie tej doliny zaobserwujemy po minięciu Smrekowca, wchodząc dużym łukiem odchylonym w prawą stronę. Widać będzie również górę Średniak 1210m n.p.m., Halę Pod Śnieżnikiem i Śnieżnik.
Źródła Wilczki znajdują się nieopodal Schroniska na Śnieżniku na wysokości około 1155 m n.p.m. Jej długość to ponad 17 km i jest prawym dopływem Nysy Kłodzkiej. Tworzy ona drugi co do wysokości wodospad w Sudetach ze spadem wody 22m.
Żmijowiec
Następnie będziemy szli zboczem długiej wypłaszczonej góry o nazwie Żmijowiec, której kulminacja znajduje się 1153m n.p.m. Znajdujemy się około 100m niżej niż równolegle biegnący w tym miejscu szlak koloru zielonego z którym połączymy się na około 500m przed Przełęczą Śnieżnicką.
Przełęcz Śnieżnicka
Na Przełęczy Śnieżnickiej po lewej stronie stoi kapliczka wzniesiona w 2015 roku. Kapliczka Czterech Patronów (św. Franciszek, św, Gwalbert, św. Eustachy, św. Hubert ) ufundowana z okazji 70-lecia Lasów Państwowych. W tym miejscu kończą się szlaki koloru niebieskiego i zielonego. W tym miejscu dochodzimy jednak do szlaków koloru żółtego z Kletna i czerwonego- Główny Szlak Sudecki.
Skręcając w prawo idziemy szlakami koloru żółtego i czerwonego. Czeka nas kilometrowy odcinek by dojść do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta.
Czas na przerwę w schronisku
W 1806 roku powstała tu duża farma mleczna na której hodowano krowy i owce. Ponieważ miejsce to było często odwiedzane przez turystów wyodrębniono część dla wędrowców oraz mały bufet. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 wybudowany został budynek obecnego schroniska. Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta to miejsce obowiązkowe podczas wycieczki na Śnieżnik.
Atak szczytowy
Do szczytu została nam „ostatnia prosta”, 1,5km odcinek z różnicą wysokości około 210m. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zmieniamy kolor szlaku. Teraz podążać będziemy szlakiem koloru zielonego i jego trzymamy się już do szczytu.
Kilka kroków od schroniska wchodzimy na teren Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki. Utworzony został w 1965 roku, a jego obszar to prawie 195 ha. Zadaniem rezerwatu jest ochrona szczytowej części najwyższej góry w Sudetach Wschodnich po stronie polskiej oraz licznej roślinności będącej pod ścisłą ochroną.
Ciekawy fragment do pokonania to rumowisko skalne zbudowane ze skał metamorficznych- gnejsów, porośnięte licznymi porostami. Warto po wejściu kilka metrów wyżej odwrócić się za siebie, tam będzie czekać na nas kolejna piękna panorama górska.
Słupek graniczny
Szczyt jest już niedaleko, jednak na naszej trasie jeszcze jedna ciekawostka. Słupek graniczny inny niż wszystkie. Wyższy i zakończony taką jakby główką od ołówka z gumką. Oznaczony numerem III/70 słupek historycznego trójstyku granic Polski, Czech i Moraw. (Zachowały się tylko dwa takie słupki na granicy polsko-czeskiej, drugi jest również w Sudetach Wschodnich w Górach Bialskich).
Ostatnie metry do szczytu to fragment rozległej kopuły Śnieżnika. Widać już Wieżę Na Śnieżniku, która jest postawiona dokładnie w tym samym miejscy, co dawna wieża widokowa im. cesarza Wilhelma I. Stara wieża pomimo remontów, była w złym stanie technicznym, dlatego została wysadzona w 1973r. Miniaturową replikę tej wieży możemy zobaczyć w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu.
Szczyt Śnieżnika to idealne miejsce do podziwiania panoramy otaczającego nas terenu. Nie zapomnijcie odbić pieczątki ze szczytu i zrobić zdjęcia dla zdobywania odznak turystycznych 😉
Tu wycieczka się kończy, ale może też trwać dalej bo przed powrotem warto przejść około 0,5km na stronę czeską. Tam zobaczymy źródło rzeki Morawy (jednej z ważniejszych rzek Czech) i Słonika- symbol Kralickiego Śnieżnika.